„Przy istniejącym Kole PTTK w Pierwszej Fabryce Lokomotyw w Polsce, powstała w 1976 roku, sekcja kolarstwa turystycznego. Sekcja była prowadzona przez małżeństwo Wiesławę i Fryderyka Trębaczów, pracowników Fabloku”. To poczatki turystyki kolarskiej na ziemi chrzanowskiej. Ambicją ówczesnych kolarzy było utworzenie samodzielnego klubu kolarskiego, co udało się zrealizować w październiku 1979 roku.

Tak opisuje początek Komisji Turystyki Kolarskiej (KTK) Władysław Mamot. Pierwsi kolarze jeździli na rowerach typu: Malwa, Narcyz oraz składak. Początkowo sekcja liczyła 5 osób… później się rozrosła. Członkowie uczestniczyli w rajdach oraz w zjazdach pasjonatów turystyki. M.in. były to: „IV Zlot Fablokowców Dolina Będkowska 1977” „IX wrześniowy zlot turystów” „Rajd Przyjaźni Poronin 1997” „Zlot Turystyczny Fablokowców 1978” Jak widać ówczesna sekcja kolarska była ściśle powiązana z zakładem pracy Fablok. Kolarze przemierzali ambitne trasy jak np. „Rajd Szlakiem Wyzwolenia Wybrzeża Morskiego przez Armię Wojska Polskiego”, którego trasa biegła całym wybrzeżem Polski. W roku 1979 sekcja kolarska usamodzielnia się i zaczęła swoją działalność jako Oddział PTTK Komisji Turystyki Kolarskiej. Powstał organ mogący weryfikować i przyznawać Kolarskie Odznaki Turystyczne (KOT) w stopniach: brązowym, srebrnym i złotym. Komisja Turystyki Kolarskiej zaczęła coraz prężniej działać oraz rozwijać się, czego dowodem przybywająca liczba pasjonatów sportu rowerowego. A także fakt, że dzięki rowerowi, pasji oraz komisji członkowie zwiedzili praktycznie cała Polskę. W kolejnych latach KTK nie tylko jeździło na rajdy oraz zloty miłośników turystyki, ale także sama organizowała wycieczki i rajdy. Zarówno wycieczki po okolicy jak i dłuższe kilkudniowe jak np: XXIII Zlot Przodowników Turystyki Kolarskiej w Legnicy, Rajd „Żegnaj Szkoło”, Rajd przyjaźni. Wycieczki jednodniowe zazwyczaj odbywały się w niedziele, i tak pozostało do dzisiaj. Od roku 1980 Komisja zaczęła organizować rajd kolarski pod nazwą „Pierwszy Krok Kolarski”. Rajd ten był organizowany, co roku i ta tradycja trwa do dziś. 
I tak Komisja Turystyki Kolarskiej prosperowała przez kolejne lata. Do roku 2007 stanowisko przewodniczącego Komisji należało do Andrzeja Bogusza. Dnia 09.05.2007 roku to stanowisko przejmuje Tomasz Bartosik z nadzieją i planem, że uda mu się odbudować popularność turystyki kolarskiej na ziemiach Chrzanowa. Świeża energia, dobre pomysły i grupka znajomych to miejmy nadzieje droga do realizacji tego planu. Bo wraz z nowym „młodym” przewodniczącym zarządu Komisji Turystyki Kolarskiej trafia grupka młodych kolarzy, ale także weterani – świeże pomysły i doświadczenie. Powinno się udać…. Wszak wystarczy tylko chcieć…. Obecnie przewodniczącym Komisji jest Jerzy Gut, który piastuje to stanowisko z powodzeniem od 30 grudnia 2008 roku. Jego zastępcą jest bez zmian Anna Stolarz, a obowiązki sekretarza pełni Filip Klimczak.
Na podstawie książki "20 lat turystyki kolarskiej" W. Mamota Napisał SHp Korekta AnCyŚkA |