Strona Główna
O nas
Historia
Odznaka Turysta Ziemi Chrzanowskiej
Kolarska Odznaka Turystyczna
Szlaki rowerowe Ziemi Chrzanowskiej
Przed wyprawą...
Ciekawe miejsca
Relacje
Dołącz do nas
Strona główna PTTK
Współpraca
Kontakt

 

 

 

Historia

 

„Przy istniejącym Kole PTTK w Pierwszej Fabryce Lokomotyw w Polsce, powstała w 1976 roku, sekcja kolarstwa turystycznego. Sekcja była prowadzona przez małżeństwo Wiesławę i Fryderyka Trębaczów, pracowników Fabloku”. To poczatki turystyki kolarskiej na ziemi chrzanowskiej.

Ambicją ówczesnych kolarzy było utworzenie samodzielnego klubu kolarskiego, co udało się zrealizować w październiku 1979 roku.

 

 

Tak opisuje początek Komisji Turystyki Kolarskiej (KTK) Władysław Mamot. Pierwsi kolarze jeździli na rowerach typu: Malwa, Narcyz oraz składak. Początkowo sekcja liczyła 5 osób… później się rozrosła. Członkowie uczestniczyli w rajdach oraz w zjazdach pasjonatów turystyki. M.in. były to: „IV Zlot Fablokowców Dolina Będkowska 1977” „IX wrześniowy zlot turystów” „Rajd Przyjaźni Poronin 1997” „Zlot Turystyczny Fablokowców 1978” Jak widać ówczesna sekcja kolarska była ściśle powiązana z zakładem pracy Fablok. Kolarze przemierzali ambitne trasy jak np. „Rajd Szlakiem Wyzwolenia Wybrzeża Morskiego przez Armię Wojska Polskiego”, którego trasa biegła całym wybrzeżem Polski. W roku 1979 sekcja kolarska usamodzielnia się i zaczęła swoją działalność jako Oddział PTTK Komisji Turystyki Kolarskiej. Powstał organ mogący weryfikować i przyznawać Kolarskie Odznaki Turystyczne (KOT) w stopniach: brązowym, srebrnym i złotym. Komisja Turystyki Kolarskiej zaczęła coraz prężniej działać oraz rozwijać się, czego dowodem przybywająca liczba pasjonatów sportu rowerowego. A także fakt, że dzięki rowerowi, pasji oraz komisji członkowie zwiedzili praktycznie cała Polskę. W kolejnych latach KTK nie tylko jeździło na rajdy oraz zloty miłośników turystyki, ale także sama organizowała wycieczki i rajdy. Zarówno wycieczki po okolicy jak i dłuższe kilkudniowe jak np: XXIII Zlot Przodowników Turystyki Kolarskiej w Legnicy, Rajd „Żegnaj Szkoło”, Rajd przyjaźni. Wycieczki jednodniowe zazwyczaj odbywały się w niedziele, i tak pozostało do dzisiaj. Od roku 1980 Komisja zaczęła organizować rajd kolarski pod nazwą „Pierwszy Krok Kolarski”. Rajd ten był organizowany, co roku i ta tradycja trwa do dziś.

I tak Komisja Turystyki Kolarskiej prosperowała przez kolejne lata. Do roku 2007 stanowisko przewodniczącego Komisji należało do Andrzeja Bogusza. Dnia 09.05.2007 roku to stanowisko przejmuje Tomasz Bartosik z nadzieją i planem, że uda mu się odbudować popularność turystyki kolarskiej na ziemiach Chrzanowa. Świeża energia, dobre pomysły i grupka znajomych to miejmy nadzieje droga do realizacji tego planu. Bo wraz z nowym „młodym” przewodniczącym zarządu Komisji Turystyki Kolarskiej trafia grupka młodych kolarzy, ale także weterani – świeże pomysły i doświadczenie. Powinno się udać…. Wszak wystarczy tylko chcieć….

Obecnie  przewodniczącym Komisji jest Jerzy Gut, który piastuje to stanowisko z powodzeniem od 30 grudnia 2008 roku. Jego zastępcą jest bez zmian Anna Stolarz, a obowiązki sekretarza pełni Filip Klimczak.

 

Na podstawie książki "20 lat turystyki kolarskiej" W. Mamota
Napisał SHp
Korekta AnCyŚkA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
PTTK

PTTK Oddział ChrzanówPLAN WYCIECZEK


 
 KLIK
 

Moim zdaniem najbardziej atrakcyjną turystycznie gminą Powiatu Chrzanowskiego jest gmina:

Alwernia
Babice
Chrzanów
Libiąż
TrzebiniaZobacz wyniki

Biker Trzebinia
 
 
LIOOSYS CMS - web content management