Strona Główna
O nas
Historia
Odznaka Turysta Ziemi Chrzanowskiej
Kolarska Odznaka Turystyczna
Szlaki rowerowe Ziemi Chrzanowskiej
Przed wyprawą...
Ciekawe miejsca
Relacje
Dołącz do nas
Strona główna PTTK
Współpraca
Kontakt

 

 

 

Rezerwat Przyrody-Dolina Żabnika

Dolina Żabnika - rezerwat przyrody położony we wschodniej części Jaworzna w dzielnicy Ciężkowice. Zajmuje powierzchnię 42,32 ha obejmując całą dolinę potoku Żabnik.


 

Wśród kilkuset przedstawicieli flory znajdują się rzadkie i zagrożone rośliny torfowiskowe, szuwarowe i wodne i to zarówno nizinne jak i górskie, z których kilkadziesiąt jest chronionych prawnie.

Z ciekawszych gatunków występują tu pomocnik baldaszkowaty, omieg górski, rosiczka okrągłolistna, kruszczyk rdzawoczerwony, kruszczyk, kruszczyk szerokolistny, kruszczyk błotny, goryczka wąskolistna, kosaciec syberyjski, listera jajowata, wyblin jednolistny, kosatka kielichowa, konwalia majowa, kruszyna pospolita, bagno zwyczajne, ciemiężyca zielona, wawrzynek wilczełyko, centuria pospolita, żurawina błotna, porzeczka czarna, kalina koralowa, tłustosz pospolity, pływacz drobny, ponikło igłowate.

Natomiast bogata i zróżnicowana fauna zawiera ponad 100 gatunków z czego 44 chronionych prawnie. Z ciekawszych gatunków występują m.in: śliz, strzebla potokowa, oraz larwy chruścików i widelnic.

Takie nagromadzenie i różnorodność zarówno flory jaki i fauny czynią z tego terenu obiekt nie tylko ciekawy, ale i unikatowy.

 

 

 Zdjęcia oraz relację z naszej wycieczki do rezerwatu zobaczyć można TUTAJ .

 


PTTK

PTTK Oddział ChrzanówPLAN WYCIECZEK


 
 KLIK
 

Moim zdaniem najbardziej atrakcyjną turystycznie gminą Powiatu Chrzanowskiego jest gmina:

Alwernia
Babice
Chrzanów
Libiąż
TrzebiniaZobacz wyniki

Biker Trzebinia
 
 
LIOOSYS CMS - web content management