Strona Główna
O nas
Historia
Odznaka Turysta Ziemi Chrzanowskiej
Kolarska Odznaka Turystyczna
Szlaki rowerowe Ziemi Chrzanowskiej
Przed wyprawą...
Ciekawe miejsca
Relacje
Dołącz do nas
Strona główna PTTK
Współpraca
Kontakt

 

 

 

Dwa zamki

Zarówno Ziemia Chrzanowska jak i jej okolice sprzyjają bez wątpienia turystyce rowerowej. Piękne tereny zachęcają do bliskich i dalekich wypraw rowerowych. Chcielibyśmy przedstawić Wam miejsca, które warto zobaczyć. W czasie naszych coniedzielnych wycieczek odwiedziliśmy już każde z nich przynajmniej raz, lecz są i takie do których z chęcią wciąż wracamy.
Przykładem takich miejsc bez wątpienia są  dwa przepiękne zamki. Osobiście mam do nich słabość od dziecka. Urzekły mnie swoją tajemniczością i niepowtarzalnym klimatem. Postaram się przekazać Wam jedynie najciekawsze informacje w telegraficznym skrócie.
 

Gotycki zamek biskupi Lipowiec

  •     Ruiny Lipowca widoczne są z daleka, bowiem budowla znajduje się na wzgórzu, które jest częścią Grzbietu Tenczyńskiego.
  •     Charakterystyczną częścią zamku jest wysoka na 28 metrów wieża
  •     Na ścianach można podziwiać herby biskupów, niedaleko dziedzińca znajduję się również studnia obecnie częściowo już zasypana.
  •     Wjazd do warowni prowadził przez most zwodzony położony ponad głęboką na 7 metrów fosą, którego resztki wraz z szyją bramną odnaleziono podczas prac archeologicznych    Obiekt jest znakomicie przystosowany do zwiedzania, można wejść na poszczególne kondygnacje, oglądać zrujnowane komnaty, a widok z wieży po prostu zapiera dech w piersiach
  •     Od początku XV w. do końca wieku XVI w. w zamku funkcjonowało obszerne więzienie    Przetrzymywano tu jednak głównie duchownych z diecezji krakowskiej, którzy zeszli na złą drogę
  •     Podobno jako jedynemu w historii udało mu się zbiec z więzienia zamkowego w 1550 r. Romantyczna legenda mówi, iż to zakochana w nim córka dozorcy więzienia dostarczyła sznury i pomogła w ucieczce. Bardziej prawdopodobne jest jednak, że ucieczkę umożliwiły starania szlachty protestanckiej oraz jej pieniądze.

A teraz to, co dla mnie najciekawsze we wszystkich zamkach, czyli legendy. Z Lipowcem wiążą się dwie. Pierwsza z nich to opowieść o tajemniczej zjawie, która ukazywała się w zamku do pożaru z początku XIX wieku. Ową zjawą był podobno biskup Oleśnicki, który przechadzał się po zamku w pogodne noce.
Druga legenda z pewnością jest znacznie bardziej mroczna, a opowiadana późnym wieczorem w okolicach zamku przyprawia o dreszcze.
Czasem około północy zrywa się mocny wiatr i na przedzamczu pojawia się cień czarnej karety, ciągnionej przez 6 pary czarnych koni, z której wychodzi biskup w purpurze i wkracza na dziedziniec. Za nim strażnicy wloką skazańca, kat podnosi miecz i wtedy uderza piorun, zapada się ziemia a zjawy znikają. Naoczni świadkowie twierdzą, że nawet w ciepłą noc powietrze robi się lodowate.
 
 

Gotycki zamek rycerski Tenczyn


Wyruszając z Lipowca warto podążać za czarnym szlakiem rowerowym (zwanym "Dwa zamczyska i Pierścień Regulic"), który doprowadza nas do niestety już całkowitej ruiny bajecznie pięknego zamku.
Teczyn przez 300 lat nazywany był drugim Wawelem, ponieważ był to jeden z największych zamków małopolski. Do środka prowadzi długa na 60m sień oraz barbakan.
    Zbudowany został w połowie XIV w. przez Andrzej Tęczyński herbu Topór jednak wówczas prawdopodobnie była to jeszcze budowla drewniana.
   - XVI w. - częstymi gośćmi na zamku byli Mikołaj Rey i Jan Kochanowski
    -1570 r. - Jan Tęczyński z warowni rycerskiej uczynił piękną renesansową rezydencję. Przebudował stary zamek i dobudował nowe skrzydła, wieże ozdobił attyką
    -1610 r. - Kolejny Jan - ostatni z rodu Tęczyńskich dokonał przebudowy zamku w nowoczesna twierdzę bastejową. Wzniósł nowe fortyfikacje - basteje od południa i wschodu a obok wieży bramnej postawił nową kaplicę. Przystosował też umocnienia do użycia broni palnej. Po tej przebudowie zamek uzyskał kształt nieforemnego wieloboku
    -1656 r. - podczas "potopu" zamek próbowali zdobyć Szwedzi. Udało im się to dopiero podstępem. Obrońcy w razie kapitulacji otrzymali przyrzeczenie wolności jednak Szwedzi wymordowali większość z nich. W zamku szukali ukrytych tam ponoć skarbów koronnych, nic jednak nie znaleźli. Rok później opuścili go i spalili
    -1768 r. - wielki pożar powstały od uderzenia pioruna zniszczył zamek, który był już na wpół opuszczony
    -1769 r. - zamknięta została kaplica i zamek całkowicie opustoszał
    -1782 r. - z zamku do krypty kościoła w Tenczynku przeniesiono szczątki ostatniego z Tęczyńskich – Jana
    -1787 r. - ruiny zamku zwiedzał król Stanisław August Poniatowski


  •     Co ciekawe nazwa jednej z baszt zamkowych- "Dorotka", pochodzi podobno od faktu więzienia w niej aż do śmierci Doroty Tenczyńskiej za to, że oddawała się "nieprzystojnym praktykom".
  •     Las między wsiami Tenczynek i Zalas zwany jest Zwierzyńcem. Był on bowiem niegdyś ogrodzony i stanowił teren łowiecki panów na Tenczynie. Hodowano tu m.in. dziki, borsuki, daniele i jelenie. Do dzisiaj zachowała się ozdobna brama wjazdowa od stromy Krzeszowic w Rzeczkach. Niestety tak samo jak i zamek popada w coraz większą ruinę.
 
 
 
AncyśkaPTTK

PTTK Oddział ChrzanówPLAN WYCIECZEK


 
 KLIK
 

Moim zdaniem najbardziej atrakcyjną turystycznie gminą Powiatu Chrzanowskiego jest gmina:

Alwernia
Babice
Chrzanów
Libiąż
TrzebiniaZobacz wyniki

Biker Trzebinia
 
 
LIOOSYS CMS - web content management