Strona Główna
O nas
Historia
Odznaka Turysta Ziemi Chrzanowskiej
Kolarska Odznaka Turystyczna
Szlaki rowerowe Ziemi Chrzanowskiej
Przed wyprawą...
Ciekawe miejsca
Relacje
Dołącz do nas
Strona główna PTTK
Współpraca
Kontakt

 

 

 

Rezerwat Przyrody "Dolina Żabnika" 19.04 - relacja

    Starzy „wyjadacze” naszych niedzielnych wycieczek z pewnością nieraz zwiedzili te same znane również nam - przodownikom miejsca, i mogą oni bez precedensu znaleźć sobie wymówkę by pozostać w domach i rozkoszować się ostatnimi godzinami weekendowej wolności. Jednak dobrze wiedzą, że niektóre zakątki naszego regionu są na tyle niezwykłe i skłaniają  człowieka by lekko przestawił hierarchie wartości jaką to układa sobie na niedziele, stawiając na wyższe miejsce rower niż kanapę.  Takim niezwykłym punktem jest Dolina Żabnika. Dlaczego? W dalszej części relacji…


W każdej relacji z wycieczki powinna się znaleźć wzmianka o pogodzie, ot tak by czytając jak w zimie troszkę się rozgrzać, zwłaszcza jeżeli na tą pogodę nie można narzekać. Razem z pogoda w parze co jeszcze nie udowodniono naukowo (a przynajmniej nas nie badali) idzie przyzwoita frekwencja licząca  18 osób.

 

Wyruszając kilka minut po dziewiątej od razu skierowaliśmy swe kierownice w stronę Śląska przejeżdżając przez godne do zapamiętania na przyszłość rozkopane rondo ;-). Mijając Balin i docierając na jaworznickie „Jeziorki” skręciliśmy w stronę Cięzkowic by za chwile znaleźć się w Żabniku – głównego celu rowerowej eskapady. Ach cóż za niezwykłe jest to miejsce można sobie powiedzieć w myślach, oczywiście wiedząc co w nim takiego ekstra ordynarnego jest. Na pewno słyszeliście o roślinie, która żywi się owadami? Rosiczka bo tak się zwie to bardzo rzadko spotykany okaz w Polsce a jedynym z nielicznych jej siedlisk stanowi ten o to rezerwat przyrody. Długo zajęło nam znaleźnie tego pięknego okazu flory jednak specjalnie dla was – została ona odszukana i sfotografowana ale od razu uprzedzając domysły pozostawiona w stanie nietkniętym :-).  Pobocznym celem wycieczki było ognisko, które urządziliśmy przy dość ciekawym urwisku w sąsiedztwie centrum nurkowania „orka”.


    Droga powrotna nie różniła się wiele od początku więc nie będę tu jej dość szczegółowo opisywał. Mijając Jeziorki skręciliśmy na Bukowno poczym przez „Groble” do Chrzanowa. Na koniec oczywiście muszę stwierdzić, że wycieczka jak najbardziej może zostać uważana za udaną. Chciałbym was wszystkich również zaprosić na rajd jaki odbędzie się już za niecały tydzień ale o nim w odrębnym artykule.

 


 

Zdjęcia z wycieczki dostępne są TUTAJPowrótPTTK

PTTK Oddział ChrzanówPLAN WYCIECZEK


 
 KLIK
 

Moim zdaniem najbardziej atrakcyjną turystycznie gminą Powiatu Chrzanowskiego jest gmina:

Alwernia
Babice
Chrzanów
Libiąż
TrzebiniaZobacz wyniki

Biker Trzebinia
 
 

LIOOSYS CMS - web content management