Strona Główna
O nas
Historia
Odznaka Turysta Ziemi Chrzanowskiej
Kolarska Odznaka Turystyczna
Szlaki rowerowe Ziemi Chrzanowskiej
Przed wyprawą...
Ciekawe miejsca
Relacje
Dołącz do nas
Strona główna PTTK
Współpraca
Kontakt

 

 

 

Czerna

 Czerna-Sanktuarium (Klasztor)

 

Czerna – mała miejscowość  położona  na Wyżynie Olkuskiej wchodzącej w skład Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Ze względu na piękno krajobrazu i walory przyrodnicze tereny te włączone zostały do obszaru chronionego - Parku Krajobrazowego „Dolinki Krakowskie” słynącego z ostańców wapiennych i odrywającego od rzeczywistości nie banalnego otoczenia. W jak każdej dolince znajdować się muszą strumyki, a nawet rwące potoki. Osobiście polecam zwiedzić dolinę Eliaszówki, która znajduje się nie daleko naszego celu. (dolina ta jest również obiektem do książeczki).

 

 

By trafić do Sanktuarium musimy pokonać dość wymagającą górkę, alternatywą jest też zjechanie z Paczółtowic, w których znajduje się jedyne w regionie pole golfowe. Ale jednak i tak musimy pod nie wjechać ;-) (wersja dla bardziej wprawionych). Gdy cel będzie nam już widoczny możemy powoli zacząć się zachwycać tą piękną XVII w. budowlą ufundowaną przez Agnieszkę z Tęczyńskich Firlejowi dokładnie w 1629 r.. Pierwszymi mieszkańcami byli pustelnicy ponieważ klasztor z początku był eremicki czyli dla ludzi, którzy z pobudek religijnych wycofali się z życia społecznego.

 

Do eremu przybywali zakonnicy z innych klasztorów karmelitańskich, aby pogłębić życie duchowe. W eremie obowiązywała ścisła samotność i milczenie. Pustelnicy w okresie Adwentu i Wielkiego Postu udawali się do oddalonych nieco od klasztoru pustelni.

 

 

 

Pod koniec XVIII w. klasztory kontemplacyjne  w  zaborze austriackim przeżywały kryzys. Klasztor w Czernej zmienił swój charakter. Wielka klauzura została zniesiona, a kościół udostępniono wiernym. 1880 r. przy pomocy personalnej prowincji austriackiej dokonano  reformy życia zakonnego.

 

 

 

Kończąc streszczenie historii naszego obiektu chciałbym przejść do spraw doczesnych...czyli stan na dziś….Kompleks klasztorny znajduje się na stoku wzgórza o wysokości 430 m n.p.m., porośniętego lasem, który skrywa pozostałości po dawnych zabudowaniach klasztornych. Cały teren o powierzchni 8 ha pierwotnie otoczony był murem o długości 4 km i wysokości 2,5 m. Zostało wzniesionych także 12 domków pustelniczych, z których tylko po czterech pozostały ślady. Jeden z nich, zwany pustelnią św. Agnieszki, został odbudowany w 1966 roku. Zachowały się także ruiny Mostu Pustelniczego, zwanego Diabelskim  Jego budowa trwała dwadzieścia lat, od 1671 do 1691 r. ?ączył dwa strome zbocza oddzielone głębokim jarem. Ozdobiony figurami świętych, liczył sobie 120 m długości, 18 m wysokości oraz 9,5 m szerokości. Obrosły w legendy dziś pozostaje w ruinie i nazywany bywa mostem diabelskim. Jedna z legend mówi, że diabeł ukrył pod nim swój skarb. W Wielki Piątek, gdy zajęty jest kuszeniem Chrystusa, skarbu nikt nie pilnuje. Kto chce skarb znaleźć ma na to tylko ten jeden dzień. Jeśli nie zdąży, czeka go śmierć (również polecam zwiedzenie). Na stoku wzgórza wzniesiono w latach 1986-1990 stacje drogi krzyżowej z rzeźbami Alfreda Kotowskiego.

 

Sam klasztor ma plan czworoboku o wymiarach 70x70 m, w centrum którego znajduje się kościół. Do zabudowań przylega cmentarz. Teren klasztoru niemal z wszystkich stron otacza rezerwat przyrody Dolina Eliaszówki.

 

Podsumowując Czerna to miejscowość z wieloma obiektami do zwiedzania. Bardzo kontrastowych obiektów…bo czy często się spotyka klasztor obok diabelskiego mostu?

 

 

 

PTTK

PTTK Oddział ChrzanówPLAN WYCIECZEK


 
 KLIK
 

Moim zdaniem najbardziej atrakcyjną turystycznie gminą Powiatu Chrzanowskiego jest gmina:

Alwernia
Babice
Chrzanów
Libiąż
TrzebiniaZobacz wyniki

Biker Trzebinia
 
 
LIOOSYS CMS - web content management