Strona Główna
O nas
Historia
Odznaka Turysta Ziemi Chrzanowskiej
Kolarska Odznaka Turystyczna
Szlaki rowerowe Ziemi Chrzanowskiej
Przed wyprawą...
Ciekawe miejsca
Relacje
Dołącz do nas
Strona główna PTTK
Współpraca
Kontakt

 

 

 

Przed wyprawą

Zanim można wyruszyć na trasę, trzeba się odpowiednio przygotować. Jeśli nie mamy przejechanych tysięcy kilometrów na naszych dwóch kółkach, to warto skorzystać z kilku zamieszczonych tu rad, natomiast zaawansowani rowerzyści wszystkie je znać już powinni.

 

Rower - sprawdźmy ciśnienie w oponach, nasmarowanie łańcucha (nie powinien w żadnym wypadku wydawać niepokojących odgłosów o nieznanej naturze) i wyposażenie, szczególnie przydatne w razie awarii - zwykle wystarcza zapasowa dętka, pompka, skuwak do łańcucha (jeśli nigdy go nie używaliśmy, to dobrze sprawdzić nasze umiejętności na starym łańcuchu) i zestaw łatek. Każdy rower powinien także mieć oświetlenie przednie i tylne, jednak niestety w Polsce niewiele osób respektuje ten nakaz - gdy wycieczka przeciągnie się w późne godziny lampki okazują się być nieocenione. W plecak warto zapakować kurtkę przeciwdeszczową, aktualną mapę i dodatkowe kalorie. Mam nadzieję, że do jazdy w kasku nie trzeba nikogo namawiać ;-)

 

Trasa - w zależności od naszych zamiarów, czasu i sił opracowanie trasy bardzo się różni. Jeśli znamy swoją średnią prędkość jazdy, to możemy założyć, że średnia prędkość wycieczki (uwzględniająca postoje etc) będzie dwa razy mniejsza. Nie licząc krótkich wycieczek dla zwykłego rowerzysty ta zależność się sprawdza, choć dla przykładu wycieczki KTK są nieco wolniejsze, szczególnie wtedy, gdy zwiedzamy interesujące nas obiekty. Jeśli jeszcze nie zaprzyjaźniliąmy się z mapą, to warto zacząć - jeśli zgubimy się, to najlepiej liczyć na siebie, mieszkańcy nie zawsze chcą pomóc, lub nie posługują się podobną do nas oceną dróg i ścieżek.

 

Jazda - technika jazdy zależy od indywidualnych upodobań, i każdy obcujący dłużej z rowerem sam wypracuje sobie własną.  Zasadnicza różnica dotyczy jazdy samemu i w grupie. Jeśli planujemy samotną wyprawę, to jesteśmy panami swego czasu i trasy - zatrzymujemy się w wybranych momentach, przyspieszamy i zwalniamy także według własnego uznania. Jadąc w grupie najpierw potrzebny jest kompromis dotyczący trasy, tempa i postojów, za to później mozemy liczyć na pomoc w razie problemów technicznych, a także mamy się do kogo odezwać - w przypadku dłuższych wypraw jest to istotny plus. Im bardziej członkowie grupy są zgrani tym lepiej się jedzie, jednak optymalna liczba osób to według mnie cztery, a w wycieczkach głównie krajoznawczych około 15. Właśnie w takich zwykle grupach odbywają się wycieczki KTK. Aby uzyskać więcej porad dotyczących podróży, możesz sprawdzić Triverna

 

Mam nadzieję, że przedstawione wyżej rady będą pomocne, i zapraszam na wycieczki KTK - tam możemy się spotkać.

 

Tomek
PTTK

PTTK Oddział ChrzanówPLAN WYCIECZEK


 
 KLIK
 

Moim zdaniem najbardziej atrakcyjną turystycznie gminą Powiatu Chrzanowskiego jest gmina:

Alwernia
Babice
Chrzanów
Libiąż
TrzebiniaZobacz wyniki

Biker Trzebinia
 
 
LIOOSYS CMS - web content management