Strona Główna
O nas
Historia
Odznaka Turysta Ziemi Chrzanowskiej
Kolarska Odznaka Turystyczna
Szlaki rowerowe Ziemi Chrzanowskiej
Przed wyprawą...
Ciekawe miejsca
Relacje
Dołącz do nas
Strona główna PTTK
Współpraca
Kontakt

 

 

 

26.08.2007 Sławków

Ostatnia sierpniowa niedziela skłoniła nas do „obycia” się trochę z historią i zabytkami- tym razem celem nadrzędnym stał się siedemsetletni Sławków. Tradycyjnie już niezniszczalna komisja dla której wciskanie pod górki jest alternatywa dla niedzielnego kotleta zebrała się o 9 by po obowiązkowych 15 minutach piętnasto osobową grupą ruszyć w trase.


Pierwsza próba kondycji (nasze początki zawsze są trudne:D) to już wyjazd pod cmentarz, następnie miły zjazd do Balina i Luszowic. Z każdym kolejnym kilometrem słońce coraz śmielej wychodziło zza chmur, a jazda jak zwykle upływała nam na „poważnych” rozmowach o życiu, a raczej o tym jakby tu zrobić żeby było dobrze;). Tak mineliśmy Siersze i Bór Biskupi z widokiem na Diablą Góre 383m n.p.m którą udało nam się zdobyć dwa tygodnie temu ;p heh. Dość przyjemny przejazd w pełnym słońcu przez wielkąąąą plaże w Bukownie(dawna piaskarnia) następnie pod górkę i z górki i znowu pod górkę by w końcu naszym oczom mógł się ukazac Sławkowski rynek. Profesjonalne parkowanie i ruszamy na podbój muzeum, które jak się dowiadujemy muzeum wcale nie jest;p. Przy wejściu wita nas miła pani by chwile później w przystępny jakże sposób przybliżyć nam historie okolic. Sam Dział Kultury Dawnej Miejskiego Ośrodka Kultury w Sławkowie istnieje od 1 maja 1987 w zabytkowym(mającym 107 lat)budynku należącym przed laty do kupca Jana Kuca. W pomieszczeniach muzealnych oraz w piwnicach na 6 wystawach stałych prezentowane są:

"Sławkowskie górnictwo, rzemiosło i handel",
"W lamusie Zygmunta Glogera",
"Początki Sławkowa w świetle wykopalisk archeologicznych",
"Fragment historii ?ydów Sławkowa",
"Pamiątki z I i II wojny światowej",
"Republika Sławkowska"

Sławków jest z jednym z niewielu miast w Polsce, które może pochwalić się ponad siedemsetletnią historią otrzymania praw miejskich, które uzyskał najprawdopodobniej w 1286 r. Bowiem dokument wystawiony 30 listopada tegoż właśnie roku w Krakowie, dotyczący ugody biskupa Pawła z Przemankowa z księciem Leszkiem Czarnym stwierdza: "kasztelania sławkowska wraz z miastem i wszystkimi wsiami i mieszkańcami używać ma tych samych swobód, które za czasów Bolesława Wstydliwego posiadała". Jest to pierwszy dokument, w którym Sławków określany jest jako miasto i ta właśnie data została przyjęta jako rok nadania praw miejskich. Jak się także dowiedzieliśmy krążą opowieści że dawna cześć Sławkowa jest najprawdopodobniej starsza niż sam Kraków! Wiekszość z nas chyba najbardziej zaciekawiła historia sławkowskiego zamku, w podziemiach którego według legendy ukryte są skarby a lochy prowadza wprost do Krakowa. Do dnia dzisiejszego zachowały się tylko ruin wieży mieszkalnej, budynku bramnego i pozostałości murów pierwotnego założenia, wał ziemny i fosa oraz odkopane przy pracach archeologicznych tajemne przejście.


Celem następnym stała się zabytkowa Austeria Miejska Pierwochą Zwana. Budynek stanowi klasyczny przykład drewnianej staropolskiej karczmy.Austeria (z jęz. włoskiego) to z kolei staropolskie określenie karczmy o najwyższym standardzie, dobrze wyposażonej i posiadającej bogaty asortyment wszelakiego jadła i napitków, mieszczącej się w solidnym, obszernym budynku, spełniającym jednocześnie funkcje gastronomiczne oraz hotelowo-stajenne w zajeździe. Zbudowany został na planie litery "T". Całość budynku o powierzchni 380 m2 przykrywa dwuspadowy dach. Dwa kółka w okół rynku, uzupełnienie zapasów i możemy ruszać dalej. W drodze powrotnej w okolicach jaworznickiej Sosiny robimy przerwe na ognisko i kiełbaski (moja tym razem piecze się nawet od wewnątrz :P).Posileni i po krótkim leżakowaniu wsiadamy na rowery by przez Ciężkowice, Koźmin i Katy wrócić szczęśliwie do domu. Tak oto zrobiliśmy 60 km i po raz kolejny możemy być z siebie dumni:)
Aneta

 

Wiecej zdjęć
PTTK

PTTK Oddział ChrzanówPLAN WYCIECZEK


 
 KLIK
 

Moim zdaniem najbardziej atrakcyjną turystycznie gminą Powiatu Chrzanowskiego jest gmina:

Alwernia
Babice
Chrzanów
Libiąż
TrzebiniaZobacz wyniki

Biker Trzebinia
 
 
LIOOSYS CMS - web content management